حکایت دل

تبم گرفت و دلم خوش، به انتظار عیادت

داشتم به انگیزه هایی که برای زنده ماندن دارم فکر می کردم! یک وقتی که دیگر خیلی بریده بودم و حس می کردم هیچ کس و هیچ چیز نمی تواند حالم را خوب کند. یک وقتی که چیز خوشحال کننده ای در زندگی ام وجود نداشت. همین چند روز پیش هم بود از قضا.

این طور وقت ها، بدترین تجربه های زندگی ات می آیند سراغت و حالت را بدتر می کنند. و حس و حالی که داری را می اندازی گردن چیزهایی که باید باشند و نیستند. کافی ست همین طور به فکر کردنت ادامه بدهی که حالت بدتر و بدتر شود و خسته تر و کلافه تر بشوی.

اما ناگهان یک شعری می آید توی ذهنت که : "دلدادۀ حسین و دل تنگ کربلایم"... خیلی خیلی ناگهان و اتّفاقی!

و یاد حس های قشنگ و شیرینی می افتی که در کنار این خانواده نصیبت شده، و نه هیچ جای دیگر. یاد وقت های دیگری که اگر نبود، لطف و محبّت همین خانواده، بارها کم آورده بودی و قدرت ادامه داشتن نداشتی. یاد اینکه خوشی دل ات هستند، حتّی در بدترین شرایط زندگی. یاد وقت هایی که حتّی، پیش خدا آبرویی برایت نمانده، و روی در زدن نداشته ای و باز دست به دامان این خاندان کرم شده ای1.و اینکه که چقدر لازم شان داری برای ادامۀ زندگی ات..

این است درست اش. ما را اعتقادات و علاقه هایمان زنده نگه می دارند در این وانفسای آخرالزّمان. تفکّر شیعه دنیا دنیا پیشرفت و خوبی و مهربانی ست، نه فقط گریه های روضه ها و سینه زدن محرّم ها.


1. یَا وَلِیَّ اللَّهِ إِنَّ بَیْنِی وَ بَیْنَ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ ذُنُوبا لا یَأْتِی عَلَیْهَا إِلا رِضَاکُمْ فَبِحَقِّ مَنِ ائْتَمَنَکُمْ عَلَى سِرِّهِ وَ اسْتَرْعَاکُمْ أَمْرَ خَلْقِهِ وَ قَرَنَ طَاعَتَکُمْ بِطَاعَتِهِ لَمَّا اسْتَوْهَبْتُمْ ذُنُوبِی وَ کُنْتُمْ شُفَعَائِی/ اى ولىّ خدا به درستى که بین من و خداى عزّ و جلّ گناهانى است که آنها را جز رضایت شما پاک نمیکند، پس به حقّ خدایی که شما را امین بر راز خود قرار داد، و زیر نظر گرفتن، زندگى بندگانش را از شما خواست، و طاعت خود را به طاعت شما مقرون نمود، هرآینه بخشش گناهانم را از خدا بخواهید و شفیعان من شوید. (فرازی از زیارت جامعۀ کبیره)


پ.ن: عنوان، از غزل 33 سعدی.

شنیدمت که نظر می کنی به حال ضعیفان/ تبم گرفت و دلم خوش، به انتظار عیادت..

بی ربط 1: شاید فقط خودت بدانی. مثل کیمیا و پیمان، صریح و مصنوعی، امّا خوب و دوست داشتنی.

بی ربط 2: هنوز هم هروقت تشدید می گذارم یاد تو می افتم. هنوز هم. هروقت.

  • فائزه شفیعی

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی